VESTWOODS 12V 200Ah Battery
  • VESTWOODS 12V 200Ah Battery
  • VESTWOODS 12V 200Ah Battery
  • VESTWOODS 12V 200Ah Battery
  • VESTWOODS 12V 200Ah Battery
  • VESTWOODS 12V 200Ah Battery
  • VESTWOODS 12V 200Ah Battery
  • VESTWOODS 12V 200Ah Battery
VESTWOODS 12V 200Ah Battery
VESTWOODS
₦499,000.00
Tax excluded
Quantity
  Security policy
(edit with the Customer Reassurance module)
  Delivery policy
  Return policy
Description
Brand -  FOIIOE
Voltage -  12 Volts
Battery Cell Composition -  Lithium Ion
Item Weight -  0.97 Kilograms
Manufacturer -  VESTWOODS
Cost-effective with 3X energy density vs lead acid; 5X longer lifespan; lighter weight; replacement for 12V deep cycle batteries
100A BMS protects battery; supports fast charging in 2 hrs; connects 4P16S for 40.96kWh system; prevents overcharge/discharge
5-year warranty from Amazon's top lithium iron phosphate battery brand
Manufacturer‎ -  VESTWOODS
Brand‎ -  FOIIOE
Model‎ -  12V200AH
Itemm Weight‎ -  2.13 pounds
Item model number‎ -  12.8V 200Ah 2560Wh 100A-Current 1280W
Batteries‎ -  1 12V batteries required.
Amperage‎ -  100 Amps
Voltage‎ -  12 Volts
Item Weight -  0.97 Kilograms
Model‎ -  12V200AH
Itemm Weight‎ -  2.13 pounds
Amperage‎ -  100 Amps
Product Details
New
Comments (0)
Grade
No customer reviews for the moment.
16 other products in the same category:
Brand: SOCCER POWER
4KVA SOCCER POWER COMBO PACKAGE
(0)
The Soccer Power 4kVA/48V inverter is a pure sine wave, transformer-based inverter designed for Nigerian conditions, offering high-efficiency power for homes and small businesses. It typically features 48V battery configurations, micro-digital technology, and is suitable for running sensitive appliances, including televisions, fans, freezers, and office...