12" Lontor Table Fan CTL-CF025-12
LONTOR
₦54,500.00
Tax excluded
Quantity
  Security policy
(edit with the Customer Reassurance module)
  Delivery policy
  Return policy
Description
   Battery Capacity (Type)
6V 4.5Ah ( lead-acid battery)
   Battery Recharge Cycle
350 times (or more )
   Working Time
1. Fan in lowest speed: 32H
2. Fan in medium speed: 11H
3. Fan in highest speed: 4H
4. LED light: 50H
Switch Features
Press the power button "to turn on/off the power
2. Press the "SPEED" switch to turn on/off the fan and adjust the fan speed
3. Press the "LED" switch to turn on/off the light
4. Press the "TIME" switch to turn on/off the timer function
Rated Voltage
AC110-230V 50/60Hz
Charging Time
12-14H by AC power
Solar Charging Time
Solar panel DC 12V 3W: 24-26H
Size
12 inches
Special Features
1. Fan: 3 speed settings
2. USB output port: 5V
3. With night light function
4. With timer function
5. Power supply option: AC/DC power
6. With multi-angle oscillating function
7. With overcharge and over discharge protection function
8. With high voltage resistance function, the maximum transient voltage can be 300V